Series C 2022

ABYC

Results are final as of 21:00 on July 12, 2022

R1 - 1 Division - July 12 2022 at 1830

Start: #1, Finishes: Finish time, Time: 1835, Course: 753, Ave wind: 15 kts 1-3 ft waves
Sail # Boat Name HelmName Class Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
51790 The Cat Came Back Graham & Julie Toms J120 CF 50 1835 19:37:55 1:02:55 1:18:57 1.0
35367 Hammertime II Pasquale Leone Beneteau 1st 36.7 81 1835 19:44:54 1:09:54 1:22:04 2.0
140 Lions Den II Chris Hannah Beneteau 1st 36.7 SD 84 1835 19:53:15 1:18:15 1:31:18 3.0
20001 Carrera Charles Orchard Carrera 290 62 1835 19:50:26 1:15:26 1:32:12 4.0

R1 - 2 Division - July 12 2022 at 1830

Start: #2, Finishes: Finish time, Time: 1841, Course: 753, Ave wind: 15 kts 1-3 ft waves
Sail # Boat Name HelmName Class Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
84033 Voodoo Child (Matico) Eli Gershman C&C 33-2 134 1841 19:59:07 1:18:07 1:22:38 1.0
32835 Umi Taka Roger Van Vlack & Bob Wilson C&C 35-3 123 1841 19:59:17 1:18:17 1:24:33 2.0
149 Kaila Rob Wyers Dufour 382 GL TM DK 121 1841 20:00:28 1:19:28 1:26:10 3.0
3020 Vertigone Paul McDonald Frers 30 134 1841 20:02:59 1:21:59 1:26:44 4.0
23050 Double Time Sam Robbins C&C 3/4 TON 144 1841 20:06:07 1:25:07 1:28:24 5.0
KC1 Starwatch Pat Flynn Star 30 Cus 1 126 1841 20:06:12 1:25:12 1:31:30 6.0
34828 Big Surprise Ian Koster Abbott 36 115 1841 20:06:57 1:25:57 1:34:16 7.0

R1 - 4 Division - July 12 2022 at 1830

Start: #4, Finishes: Finish time, Time: 1853, Course: 753, Ave wind: 15 kts 1-3 ft waves
Sail # Boat Name HelmName Class Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
184 Wild Oats II Roy Little J30 144 1853 19:51:48 0:58:48 1:01:04 1.0
84441 Trax Adam Rees & Eleanor MacKay Peterson 41 Cus 91 1853 19:49:48 0:56:48 1:05:20 2.0
382 Escape Yves Tremblay Beneteau 381 157 1853 19:57:49 1:04:49 1:05:45 3.0
CAN34 Flying Monkeys Stuart Demeter C&C 99 117 1853 19:53:54 1:00:54 1:06:32 4.0

R1 - 5 Division - July 12 2022 at 1830

Start: #3, Finishes: Finish time, Time: 1847, Course: 753, Ave wind: 15 kts 1-3 ft waves
Sail # Boat Name HelmName Class Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
14050 Blithe Spirit Steve Cutting & James Bond Viking 28 OB 192 1847 19:48:11 1:01:11 0:58:24 1.0
14105 Tecumseh Gregory Reuter Viking 28 IB 197 1847 19:49:36 1:02:36 0:59:15 2.0
34818 Destinee (club boat) James MacIntosh & Doug Sitter C&C 29-2 207 1847 19:55:41 1:08:41 1:03:57 3.0
4031 Firefly Jake Deal Viking 28 OB 194 1847 19:54:33 1:07:33 1:04:16 4.0
54387 True North Simon Mielniczuk & Jory Gibson Hunter 27X 198 1847 19:56:55 1:09:55 1:06:04 5.0
44227 Bones Mary Jacobs C&C 29 191 1847 19:58:58 1:11:58 1:08:48 6.0
422 Glenariff Jerrett Myers C&C 24 231 1847 20:19:57 1:32:57 1:23:15 7.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com